693-711-663 kontakt@lynx-ddd.pl

deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja, zwalczanie szkodników Warszawa

deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja, zwalczanie szkodników Warszawa

deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja, zwalczanie szkodników Warszawa

deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja, zwalczanie szkodników Warszawa

deratyzacja, dezynsekcja, dezynfekcja, zwalczanie szkodników Warszawa

Dezynsekcja

Dezynsekcja – Tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych.

Masz problem z owadami? Zadzwoń a skutecznie rozwiążemy Twój kłopot.

 

Stosowane metody:

– żelowa
– opryskowa
– aerozolowanie ULV ( zamgławianie na zimno )

PRUSAK
Owad z rzędu karaczanów o długości 10,5-13,5 mm o barwie brudnożółtej z czerwonawymi odcieniami z 2 brunatnymi paskami na przedpleczu.

Prusak jest zwany inaczej francuzem bądź karakonem, prawdopodobnie pochodzi z Azji. Samiec jest brunatno-żółtawy, posiada jaśniejsze nogi i czułka. Samica zaś jest odrobinę ciemniejsza. Na głowach prusaków znajdują się długie i cienkie biczykowate czułki, które zbudowane są z wielu członów. Czułki te są w nieustannym ruchu, ponieważ jest to bardzo ważny narząd zmysłu karaczana. Larwy tego owada mają zdolność do regeneracji utraconych członów czułków. Prusaki posiadają długie odnóża z charakterystycznymi kolcami na swoich goleniach. Stopa owada zbudowana jest z 4 członów, każdy z nich zaś posiada przylgi. Ostatni z członów posiada dodatkowo poduszeczkę i pazurki. Dzięki temu prusak z łatwością może poruszać się po gładkich a także pionowych powierzchniach. Samice i samce różnią się odwłokami – odwłok samicy jest szeroki i zwykle przykryty w całości skrzydłami, natomiast odwłok samca jest bardziej smukły i wydłużony, a jego koniec wystaje poza skrzydła. Mimo dobrze wykształconych skrzydeł, prusak nie fruwa. Skrzydeł używa jedynie do tzw. lotu szybowcowego bądź jako „spadochronu” podczas spadania z większych wysokości. Samice są mniej ruchliwe od samców. To samce częściej przebywają poza swoimi kryjówkami. Wędrują i poszukują pokarmu, wody oraz samic. Larwy karaczanów są początkowo białe, później ciemnieją. Mają podłużne ciemne kreski. Starsze larwy posiadają po 2 plamy na każdym z segmentów, nimfy zaś są brązowo-czarne z paskiem w kolorze jasnobrązowym (pasek ten przebiega pośrodku ich grzbietu). Silnie spłaszczone ciało larw ułatwia im przedostawanie się przez wąziutkie szczeliny. Przebywają więc głównie w niedostępnych miejscach takich jak szpary, listwy podłogowe czy okolice rur kanalizacyjnych. Prusaki są owadami występującymi w gromadach, najczęściej spotyka się je w lokalach posiadających centralne ogrzewanie. Pochodzą z ciepłych krajów, więc są bardzo wrażliwe na niską temperaturę. Najczęściej owady te lokują się w szpitalach, magazynach, zakładach gastronomicznych, kuchniach, piekarniach czy w innych ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie mogą zjadać resztki produktów spożywczych pozostawionych przez człowieka. Prusak szczególnie lubuje się w ziemniakach, marchwi, owocach, pieczywie, cukrze i mące. Prusaki żerują zazwyczaj wieczorami, tuż po tym jak zapada zmrok jak też krótko przed świtem. Prusaki niechętnie przemieszczają się z mieszkania do mieszkania. Występują raczej w jednym (lub kilku), gdzie nie jest utrzymywana czystość. Wędrują tylko wtedy, gdy dokucza im głód albo ich kryjówki są przegęszczone. Główna szkodliwość tych owadów polega na zanieczyszczaniu przez nie produktów spożywczych odchodami, wylinkami, pleśniami czy bakteriami powodującymi gnicie tychże pokarmów. Przenoszą tym samym choroby bakteryjne oraz wirusowe takie jak biegunka, gruźlica, dżuma oraz pasożyty – np. glisty. Prusaki mogą powodować również alergie. Owady w dużej ilości wydzielają charakterystyczny i dosyć nieprzyjemny zapach.

Pluskwa domowa
Owad z rzędu pluskwiaków, długości ok. 4-5mm i 3-4 mm szerokości. Ma czerwonobrązową barwę oraz silnie spłaszczone ciało, które zwęża się ku przodowi. Pluskwa posiada aparat gębowy typu kłująco-ssącego, który jest idealnie przystosowany do przebijania skóry w celu spożycia pokarmu w postaci krwi. Gatunek ten zwany inaczej pluskwą łóżkową, jest jednym z bardziej dokuczliwych pasożytów człowieka (ale również innych ssaków, ptaków a nawet gadów) Najczęściej można je spotkać w mieszkaniach. Pluskwy nie posiadają skrzydeł – za to doskonale biegają. Potrafią w szybki sposób przemieścić się na swych odnóżach z jednego mieszkania do drugiego. Samice wyglądam różnią się od samców – są większe i przy tym bardziej okrągłe. Jaja które składa samica są w kształcie cylindrycznym, a ich rozwój zależny jest od temperatury. Jaja są wrażliwe na wysokie temperatury. Pluskwy unikają światła. W ciągu dnia siedzą w ukryciu – najczęściej w pobliżu miejsc spania człowieka; pod boazerią, tapetami, za lustrem, w gniazdach elektrycznych, za obrazami czy w złączach mebli, szczelinach tapczanów i łóżek. Pasożyty te atakują człowieka w nocy, podczas jego snu. Pluskwa przebija wówczas skórę człowieka w najdelikatniejszym miejscu i pobiera krew z jego naczyń włosowatych. Podczas takiego jednego posiłku, pluskwa jest w stanie kilkukrotnie przekłuwać skórę. Pasożyt pije krew przez około 5minut zwiększając tym samym swój ciężar i wielkość. Samice częściej spożywają krew i robią to w większej od samców ilości – krew jest niezbędna do produkcji jaj. Samo ugryzienie nie jest bolesne – pluskwa wpuszcza wówczas znieczulającą wydzielinę z gruczołów ślinowych, która pełni jeszcze jedną funkcję – zapobiega krzepnięciu krwi. Po kilku minutach (a nawet po kilku godzinach) człowiek zaczyna odczuwać swędzenie i pieczenie, zaś w miejscach ugryzienia powstają białawe pęcherzyki. Na szczęście pluskwa domowa nie przenosi groźnych chorób zakaźnych, jednakże rozdrapywanie pęcherzy może być powodem różnorakich chorób skóry.

 

KONTAKT

FH "RYŚ"
NIP 5221028293

 

Blatona 6/100
01-494 Warszawa

 

693-711-663

 

kontakt@lynx-ddd.pl

 

ZADZWOŃ